Parim Sinust

Minust

Tänu üle 25-aastasele kogemusele aitan täna teisi nende tööalasel teekonnal

Olen Irene Annus, ettevõtja, koolitaja ja palgateadlikkuse eestkõneleja. Olen välja andnud Eesti esimese palgateadlikkuse käsiraamatu, „Palgateadlik läbi elu“ ning andnud eesti keelele juurde uue uudissõna - palgateadlikkus. Millest kõik tänane on alguse saanud? Jagan Teiega enda karjäärilugu mõtlemapanevate sõnade saatel, mida on öelnud kirjanik Juhan Liiv: „Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta“.

Minu tööelu ja karjäär algasid aastal 1998. Pean silmas esimest täiskohaga tööd. Nagu ilmselt paljudki noored, olin oma 20-dates aastates küll väga tubli, kohusetundlik ning vastutulelik, kuid enda väärtust õigesti sõnastada ei osanud. Ka palga suhtes olin leplik - ei osanud ka üle ootuste heade töötulemuste eest selle väärilist palka küsida. Tuli läbi kolistada palju ämbreid ja see on olnud mulle äärmiselt tänuväärne aeg ning väärtuslik areng - õpitut olen teadlikult kasutanud oma karjääriteekonnal. Tänu saadud kogemustele aitan täna teisi.

Hakkasin oma karjäärikäitumist analüüsima ning proovima muid võimalusi, näiteks teist moodi sõnastada, ise teisiti käituda, olla teiste suhtes tähelepanelikum, olla enda vajadustest ja ka väärtuspakkumisest teadlikum ning osata seda sõnastada jne. Mis kõige olulisem - leidsin endas julguse kandideerida teistele töökohtadele ja teadvustada, et ka mujal (ettevõtetes) on elu ja võimalusi minu jaoks, kus enda tugevusi ja kogemusi rakendada. Lasteaia ealise lapse ja pereelu keerises olevad tublid emad (nagu mina sel ajal olin) on veel eriti tihti taolises oravrattas ning pole aega, et korraks maha istuda ja esitada endale mõned olulised küsimused, näiteks:

  • Kas see töö, mida ma teen, teeb mind päriselt õnnelikuks
  • Kas töökorraldus on minu jaoks sobiv
  • Kas ma saan oma juhilt tunnustust
  • Kas minu panust on märgatud
  • Kas minu kollektiivis on toetav sisekliima
  • Kas minu töötasu on minu panusele ja vastutusele vastav
  • Mis tundega ma üldse igal hommikul tööle lähen

Võtsin selle aja need küsimused enda peas läbi mängida ja vastused leida. Minu eksperimendid (tegutseda ja proovida teist moodi) hakkasid andma tulemusi ning tulemused omakorda andsid enesekindlust ja teadlikkust. Sain selgeks, et absoluutselt kõik on võimalik, kui enda eesmärgi poole liikuda ning selle nimel tööd teha, pidevalt areneda ja oma teadmisi praktiseerida. Viljade noppimisel saad tänada justnimelt iseennast - enda edu ning kahjuks ka ebaedu eest oleme paljuski ise vastutavad.

Olen õppinud, et igas valdkonnas on edu alused samad

Oma karjääri aastate jooksul ei ole ma vahetanud pelgalt töökohti, vaid lausa valdkondi. Olen töötanud neljas erinevas valdkonnas: telekommunikatsioon, televisioon/meedia, ärikinnisvara arendus, infotehnoloogia ehk IT.

IT on mulle neist kõigist kõige südamelähedasem ning siia olen tänaseni konsultandi ja koolitajana püsima jäänud. Olen juhtinud tarkvaraarendustiime agiilsete tarkvaraarendusmetoodikate ning efektiivse tiimitöö vallas Scrum Master-i, Agile Coach-ina ning viimati ärianalüütika arendusmeeskonna juhina. Tänaseks koolitan ning pakun konsultatsiooni tööelu teemadel äri- ja eraklientidele. Minu klientideks ja koostööpartneriteks on riigi- ja eraettevõtted ning ka ülikoolid (Tartu Ülikool, TalTech). Ühtlasi olen IT alaselt külalislektoriks TalTechis ja Women In Tech, naistele suunatud IT ümberõppeprogrammis. Olen andnud tudengitele erinevaid loenguid palgateadlikkuse vallas - kuidas edukalt tööle kandideerida, kui ka agiilse tarkvaraarenduse teemadel (mittetehnilised rollid: Scrum Master ja Product Owner; Agiilne projektijuhtimine ja tarkvaraarendus).

Olen inimeste juht ning inimeste jaoks olemas

Minu südameasjaks on luua ja hoida tiimides usaldust ning olla inimeste jaoks olemas. Toetan inimesi nende arengul, kaasan ning seisan hea selle eest, et kõik saaksid areneda ja rakendada oma potentsiaali – et tulemusliku töö üle saaks üheskoos rõõmu tunda. Väldin kõike, mis esindab ja ilmestab kehva, inimeste kauget, ajale jalgu jäänud juhtimisstiili.

Juhina on olnud mulle väljakutseks ning inspiratsiooniks tiimi kuuluvad töötajad/spetsialistid - nende mõtted, ettepanekud ja muidugi igaühe personaalsed saavutused, millest sünnivad koostöös uued lahendused ning sujuvamad protsessid! Suur õnn on näha enda ümber õnnelike ning motiveeritud töötajate arengut, toetada neid arengu teekonnal ning tunnustada ambitsioonikuse ja õnnestumise eest.

Inimestes parima välja toomine on üks minu tugevustest

Inimene on kõige keerulisem masin, mida juhtida. Kui masinal on reeglina kasutusjuhend kaasas ja nupule vajutades käitub see ootuspäraselt, siis inimesed on kõik erinevad ja inimeste tundmaõppimine enda tiimis peaks olema iga juhi õnnestumise alus - eeldusel, et ta ikka soovib tulemusi saavutada, tulemusi pikas perspektiivis ning jätkusuutlikkust, mitte lühiajalisi võite. Ja mitte ainult saavutada, vaid ühes oma meeskonnaga eesmärke ületada. Juhil, kes enda inimesi ei tunne puudub oma inimeste usaldus.

Kui rakendada inimesi meeskonnas nende tugevuste järgi, võimaldada ja toetada nende arengut, anda tagasisidet ning siirast tunnustust ja päriselt inimesi märgata, on tiim tulemuslik. Usaldusliku, pingevaba ja toetava tiimidünaamikaga meeskonnas julgetakse vastutust võtta ja pakkuda ideid, mis omakorda toovad ettevõttele edu ning oodatud kasu. Töö inimestega ja nendes parima välja toomine on üks minu tugevustest.

Seetõttu julgustan ka inimesi vaatama enda sisse ning kaardistama, mis oskused, kogemused, tugevused või iseloomuomadused neil on, mida oleks tarvis mõnes muus, endale huvipakkuvas valdkonnas. Seda juhul, kui mingil põhjusel ei soovita enam praeguses valdkonnas töötada. Näiteks ei ole võimalust praegusest positsioonist enam edasi areneda, kolitakse mujale või on põhjuseks valdkonna üldine madal palgatase või hoopis kehv sisekliima enda tiimis. Inimese potentsiaal on teadupärast lõputu ja meil kõigil on teadmised, oskused ja kogemused, millega edukalt alustada mõnes täiesti teises valdkonnas.

Praktik, kelle igapäevaellu kuulub pidev õppimine ning eneseareng

Õpitud teadmisi-ja kogemusi katsetan praktikas, et teada saada, kuidas need päriselus töötavad ja missugused on tulemused. Armastan väga lugeda ja leian, et see on üks kättesaadavamaid võimalusi teadmiste omandamiseks, mida saab endale lubada enamus inimestest. Minu ellusuhtumine ning juhtimisalased teadmised, mille järgi elan ja mida praktiseerin, tuginevad paljuski just teatud raamatutele. Olen teiste raamatute kõrval just neid korduvalt lugenud erinevates eluetappides, analüüsinud ning praktiseerin neist pärit teadmisi igapäevaselt. Kõik, mida on tarvis teada inimeste vahelisest suhtlusest, edu saavutamisest ning juhtimisalasest edukusest, on nende raamatute kaante vahel, mida soovitan ka teistel lugeda - mitte ainult läbi lugeda, vaid loetud teadmisi praktiseerida ning teadlikult kasutada:

Dale Carnegie „Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi“ Patrick Lencioni „Viis põhjust, miks meeskonnad ei toimi“ Simon Sinek „Esmalt küsi MIKS“ L. David Marquet „Turn the Ship Around!“

Kõige põnevam osa seisneb endale seatud väljakutsetes, mille tulemusel analüüsin hea meelega saavutatut - mis ja kuidas õnnestus hästi ning mida saaksin veel paremini teha.

Irene Annus

Jälgi palgavestluse ja karjääri teemasid

Jagan Sinuga palga- ja karjäärinõu enda enam kui 15-aastase kogemuse, personaalsete konsulatsioonide ja koolituste baasil

Võta ühendust

Kui Sul tekkis küsimus ning soovid lisainfot - aitan Sind heameelega